30 października

Czy warto kupić fotel gamingowy?


Czy warto kupić fotel gamingowy?Fotele dla graczy stanowią kontrowersyjny temat. Ich zwolennicy zwracają uwagę na komfort i bajerancki design, a przeciwnicy wytykają słabą jakość wykonania i mankamenty pod względem zdrowotnym. Jak jest w rzeczywistości? Kto ma rację? Poniższa analiza przedstawi Ci zalety i wady takich foteli. A to wszystko z perspektywy osoby, która z niejednym fotelem tego typu miała już do czynienia.

Mówiąc o fotelach gamingowych, mam na myśli fotele typu kubełkowego, czyli podobne do siedzisk znanych ze sportowych samochodów. Jedne i drugie mają kilka podobnych cech, które w dużym stopniu wpływają na użyteczność. Sprawdźmy więc wspólnie, jakie korzyści, ale też wady niesie to za sobą.

Korzyści z zakupu fotela gamingowego

Zacznijmy od dobrej strony tego typu foteli komputerowych:
  • Fotele kubełkowe dają bardzo szerokie opcje regulacji. Bez problemu dopasujesz odchylenie/nachylenie oparcia, całkowitą wysokość fotela czy pozycję podłokietników w kilku płaszczyznach. Nawet opór stawiany przy bujaniu się jest często możliwy do regulacji. To duża zaleta i jednocześnie uniwersalność foteli gamingowych.
  •  Zakładając, że kupiłeś solidny model, powinien dać Ci on oczekiwany komfort. Szczególnie po regulacji pod swoje gabaryty i wymagania.
  • Wymiary siedziska i oparcia są w tej kategorii zazwyczaj podobne. W każdym razie skutkują dobrym dopasowaniem pod użytkowników o różnych gabarytach. Z fotelami ergonomicznymi bywa różnie, bo czasem nie sprawdzają się u osoby niskiej lub bardzo wysokiej i ciężej to wyczuć przy zakupie online.

Słabsze strony foteli gamingowych

Nie wszystko jest jednak takie piękne. Fotele kubełkowe mają też swoje grzeszki, o których koniecznie musisz wiedzieć. Oto one:
  • Największym problemem jest słabej jakości eko-skóra, która zalewa rynek foteli kubełkowych. Podatna na różne uszkodzenia (przetarcia, pęknięcia), często już w okresie gwarancyjnym zaczyna schodzić z siedziska lub oparcia. Im dłużej siedzisz na takim fotelu, tym szybciej się zniszczy.
  • A jeżeli olejesz skórę ekologiczną i postawisz na skórę naturalną… to przygotuj swój portfel na ekstremalne wrażenia. Bo będzie drogo, i to bardzo, a wybór mocno się zawęzi. Z drugiej strony są opcje z licową skórą Nappa, ale ich ceny po prostu zwalają z nóg. Nie da się więc tanio kupić fotela gamingowego z czymś lepszym od przeciętnej jakości eko-skóry.
  • Fotele kubełkowe nie są w większości zbyt korzystne dla pleców. Proste oparcia bez wyprofilowania nie wspierają optymalnie odcinka lędźwiowego. I to jest poważny zarzut, szczególnie jeżeli ktoś bardzo długo przesiaduje przed komputerem. Trudno obejść to poduszką z zestawu, a jedynie garstka foteli, i to bardzo drogich, oferuje bardziej sensowne rozwiązania (np. regulowane wsparcie pleców w dolnej części).

Tanie fotele gamingowe, czyli problem tego rynku

Odniosę się jeszcze do preferencji zakupowych. W mojej ocenie zbyt dużo graczy, szczególnie tych młodszych, patrzy wyłącznie na krzykliwą stylistykę danego fotela.
A to tylko strona wizualna, bo fotel służy przecież do siedzenia. Ma być wygodny, dopasowany do sylwetki użytkownika i przede wszystkim wytrzymały. Patrząc na tanie modele (choć i tak kosztujące chociażby te 500 zł), trudno oczekiwać, że będą korzystne dla zdrowia czy przetrwają wiele lat.
Złota rada jest taka, aby zupełnie odłożyć na bok kwestię designu i spojrzeć na fotel przede wszystkim jak na mebel, a nie ozdobę.

Podsumowanie

To warto kupić fotel gamingowy? Odpowiedź jest trudna do wyłonienia. Jedno jest pewne - warto dokonać rozsądnej decyzji. W jaki sposób? Najlepiej sprawdzając też mniej bajeranckie, ale korzystniej wyprofilowane i skonstruowane fotele ergonomiczne.
A jeżeli uparłeś się na fotel typu kubełkowego, to uzbieraj jak największy budżet, aby nabyć coś na długie lata. I najlepiej bez odpustowego designu, a za to ze skórą naturalną.


Autor poradnika: Łukasz Proszek - redaktor naczelny portalu PROrankingi.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Digitalghosts.pl , Blogger