31 października

Na co uważać kupując elektronikę na Allegro?

Na co uważać kupując elektronikę na Allegro?
Zapewne większość z Was kojarzy Allegro – portal aukcyjny, gdzie można zakupić praktycznie wszystko, zarówno rzeczy nowe od firm, jak i przedmioty używane od osób prywatnych. Na co zatem uważać kupując elektronikę na Allegro aby nie dać się oszukać i rozsądnie wydać swoje pieniądze? Poniżej znajdziecie kilka rad.

Pierwszą kwestią na jaką warto zwrócić uwagę to oczywiście opinia na temat sprzedającego jak i staż jego konta na samych portalu. Konta świeże, należące do osób prywatnych na których dodatkowo widnieją ciekawe przedmioty w okazyjnych cenach powinny dać Wam sygnał ostrzegawczy. W takim wypadku najlepiej wybrać opcję wysyłki za pobraniem lub odbiór osobisty, wtedy ryzyko utraty pieniędzy znacznie maleje. Jeśli natomiast sprzedawca nie akceptuje takiej formy dostawy towaru oraz interesuje go tylko przelew to mimo wszystko odradzamy zakup. Oczywiście większość transakcji na Allegro odbywa się przez system PayU przez co kwalifikuje się do Programu Ochrony Kupujących, jednak odzyskanie pieniędzy zajmuje trochę czasu i wymaga pewnego zaangażowania z Waszej strony. 

Druga, naszym zdaniem fundamentalna zasada przy zakupie elektroniki na portalu aukcyjnym to sprawdzenie gwarancji na dany produkt oraz jego pochodzenie. Niestety, ale obecnie produkty elektroniczne nie są już tak trwałe jak kiedyś, o czym zapewne wielu z Was zdążyło się przekonać. Produkty fabrycznie nowe w większości przypadków posiadają 2-3 lata gwarancji producenta. Przeglądając wiele aukcji ze sprzętem nowym bądź używanym brakuje informacji o okresie gwarancyjnym, a zadanie o nią pytania sprzedającemu kończy się tym, że bardzo często otrzymujemy odpowiedzi w stylu „zgubiłem dowód zakupu, sprzęt bez gwarancji”. Oczywiście istnieje jeszcze coś takiego jak rękojmia, ale pamiętajcie, że nie jest to tak prosta droga jak gwarancja producenta. Na portalu znajdziecie też masę produktów, które ze względu na swój wiek nie będą już posiadać gwarancji, jednak kupując sprzęt nowy bądź używany, który jest w miarę świeżym modelem na rynku warto zwrócić uwagę na to czy posiada gwarancję oraz ile jej pozostało, jak również na to gdzie jest ona realizowana. Wielokrotnie można trafić na aukcję, gdzie ktoś sprzedaje towar pochodzący ze sklepu w Niemczech bądź Wielkiej Brytanii. Co prawda nie powinno być problemów z reklamacją sprzętu zakupionego na terenie Unii Europejskiej, jednak musicie liczyć się z tym, że ewentualna wysyłka na reklamację za granicę będzie zdecydowanie bardziej kosztowna niż na terenie naszego kraju. Często zdarza się, że warto dorzucić niewiele więcej na produkt z dłuższym okresem gwarancyjnym z polskiej dystrybucji i spać spokojnie.  

Kolejna sprawa, częściowo powiązana z poprzednim punktem, to miejsce wysyłki produktu i czas jego dostawy. Nie wszyscy sprzedawcy chwalą się tym skąd towar jest wysyłany, jednak gdy czas dostawy jest zaznaczony dłuższy niż kilka dni, to możemy się spodziewać, że transakcja zostanie zrealizowana w modelu dropshipping, a dostawcą będzie ktoś z dalekich krajów azjatyckich. Oczywiście to skrajny przypadek gdyż większość sprzedawców prowadzących sprzedaż w ten sposób informuje klientów o tym, że towar będzie wysyłany do nich zza granicy i będą na niego musieli dłużej poczekać. Z wysyłką zza granicy wiążę się też jeszcze jedna kwestia, o której wielu kupujących zapomina – mianowicie może się zdarzyć, że produkt, który kupiliście zostanie zatrzymany przez celników i będziecie musieli zapłacić cło oraz podatek VAT. Po zliczeniu wszystkich kosztów dodatkowych bardzo możliwe, że przyjdzie Wam zapłacić za produkt podobną kwotę jaką byście wydali kupując go od sprzedawcy, który już go sprowadził do kraju i uiścił stosowne opłaty. 

Nawiązując jeszcze do poprzedniego punktu w przypadku zakupu na Allegro sprzętu, który będzie do Was wysyłany zza granicy starajcie się kupować u sprawdzonych sprzedawców z dobrymi ocenami. Jeśli zdarzy Wam się kupić podróbkę i paczka zostanie zatrzymana na granicy to możecie mieć spore problemy z prawem.

Ostatnią już kwestią na jaką chcielibyśmy Was uczulić jest to, abyście zawsze dokładnie czytali opisy. Oglądając wielokrotnie widziany już spis danych technicznych wybranego produktu często zdarza się, że najzwyczajniej w świecie go pomijamy, natomiast sprzedawcy potrafią pomiędzy wierszami dopisać informacje, które mogą zaważyć na chęci zakupu towaru właśnie u niego.
Generalnie na wspomniane przez nas kwestię należy zwracać uwagę przy zakupie większości towarów na Allegro, jednak w przypadku zakupu elektroniki szczególnie uczulamy na sprawdzanie gwarancji oraz pochodzenia produktu jaki chcecie zakupić.

1 komentarz:

  1. Some on-line casinos within the UK provide on-line bingo video games, offering gamers with a enjoyable approach to earn money 먹튀사이트 먹튀프렌즈 that doesn’t require as a lot technique as video games like poker. Players mark off randomly drawn numbers on their cards within the hopes of covering a whole line. Players can win by creating horizontal, vertical, or diagonal lines or covering the entire card.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Digitalghosts.pl , Blogger