04 sierpnia

Czy warto kupić gamepada do PC?

Gamepad jest nieodłącznym elementem rynku gier wideo już od kilkudziesięciu lat. Ciężko jest spotkać posiadacza konsoli grającego na połączeniu myszki i klawiatury choć, z technicznego punktu widzenia, jest to jak najbardziej możliwe. Sytuacja ma się podobnie jeśli chodzi o osoby grające na komputerach. Podłączenie pada do PC nie stanowi praktycznie żadnego problemu, jednak zdecydowana większość osób grających na komputerach preferuje rozgrywkę przy użyciu myszki oraz klawiatury. Czy zatem warto kupić gamepada do grania na komputerze? Jakie są wady, a jakie zalety takiego rozwiązania?

Zalety:

Pad dobrze sprawdza się w grach sportowych, głównie w różnego rodzaju wyścigach samochodowych oraz w produkcjach typu FIFA. Klawiatura działa zero-jedynkowo. Czyli krótko mówiąc albo skręca z pełną mocą albo wcale. Pad natomiast pozwala na bardziej płynne sterowanie dzięki analogowym gałkom. Skręcanie samochodem jest płynniejsze, sztuczki w Fifie bardziej efektowne i płynne, a Mortal Kombat można w końcu normalnie odpalić, gdyż granie w ten tytuł na klawiaturze to istna mordęga.

Kolejnym atutem pada do PC jest możliwość łatwego zagrania w kilka osób. Po raz kolejny kłaniają się tutaj różnego rodzaju wyścigówki, symulatory czy bijatyki. Granie na jednym komputerze przy wykorzystaniu jednej myszki i klawiatury jest niezbyt przyjemnym doznaniem.

Jeśli lubisz sobie wygodnie usiąść na kanapie i odpalić swoją ulubioną grę to pad też jest dla Ciebie. Nie wymaga on siedzenia przy biurku, a jeśli posiada technologie force feedback to dodatkowo polepsza doznania z gier. Dobrze zaimplementowane sterowanie tą technologią zdecydowanie polepsza doznania gracza i pozwala się bardziej wczuć w to co dzieje się na ekranie.

Wady:

Gamepad zdecydowanie nie nadaje się do gier FPS, szczególnie tych online. Dlaczego? Oczywiście ze względu na zbyt powolne możliwości ruchu postaci jak i utrudnione celowanie w stosunku do myszki. W grach tego rodzaju często mikroskopijne ułamki sekundy decydują o zwycięstwie lub porażce.

Pad nie nadaje się również do wszelakiego rodzaju gier strategicznych oraz ekonomicznych z widokiem w postaci rzutu izometrycznego. Takie gry zazwyczaj mają bardzo dużo opcji do wyboru, często ukrytych w siatce różnego rodzaju ikon, gdzie zdecydowanie najłatwiej dostać się przy pomocy myszki.


Jakiego pada wybrać do PC? Szczerze mówiąc wedle gustu gdyż większość modeli dostępnych na rynku pozwala na swobodną komunikację z komputerem. Pady od konsoli PlayStation oraz Xbox spełnią swoje zadanie. Poza tym mamy też na rynku dostępnych wiele modeli od różnych producentów sprzętu gamingowego, także każdy znajdzie coś dla siebie. Warto jeszcze tutaj dodać, że do PC najczęściej wybierane są obecnie pady od konsol Xbox One oraz Xbox 360 ze względu na to, że zarówno owe konsole jak i system operacyjny Windows, którego używa olbrzymia większość graczy, pochodzą od tego samego producenta, amerykańskiego giganta, firmy Microsoft. Dzięki temu zyskujemy dużą kompatybilność i praktycznie identyczny model sterowania jak na konsolach Xbox nie wymagający jakiejkolwiek ingerencji w ustawienia poszczególnych klawiszy.


Podsumowując czy warto kupić pada do PC? Wszystko zależy od tego jakie gry i jaki tryb rozgrywki preferujesz. Jeśli lubisz gry zręcznościowe oraz zabawę w kilka osób przy jednym komputerze to jak najbardziej warto dokonać takiego zakupu. Natomiast do tytułów FPS czy też gier strategicznych zbytnio Ci się on nie przyda.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Digitalghosts.pl , Blogger