20 lipca

Jaki wybrać zasilacz do komputera? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jaki wybrać zasilacz do komputera? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Zasilacz to jeden z najważniejszych podzespołów w komputerze, jednak przez wielu niestety lekceważony. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest z pewnością to, że nie ma on bezpośredniego wpływu na wydajność. Spore znaczenie ma tutaj też zapewne fakt, że jeszcze kilkanaście lat temu fora, portale i blogi o tematyce technologicznej, były niezbyt powszechne ze względu na zdecydowanie trudniejszy dostęp do internetu. W związku z tym głównym miejscem zdobywania wiedzy na temat komputerów byli ich lokalni sprzedawcy, którzy zazwyczaj nie przywiązywali zbytniej uwagi do wyboru porządnego zasilacza i sprzedawali ludziom modele o wątpliwej jakości. Teraz czasy się zmieniły, świadomość użytkowników w temacie zasilaczy komputerowych zdecydowanie wzrosła, dlatego coraz więcej osób decyduje się na wybór porządnego modelu. I tym tematem zajmiemy się w tym artykule abyś wiedział na co zwrócić uwagę wybierając zasilacz komputerowy.

Przede wszystkim dobierz odpowiednio moc. Zasilacz, który będzie dla danej konfiguracji zbyt słaby może powodować problemy przy wysokim obciążeniu czy też zwyczajnie wyłączać cały komputer. Model o znacząco zbyt dużej mocy będzie działał jak najbardziej prawidłowo, jednak zakup zasilacza o mocy kilkukrotnie przekraczającej pobór prądu całego komputera z ekonomicznego punktu widzenia jest całkowicie pozbawiony sensu. Jak zatem dobrać odpowiednio moc zasilacza? Najprostszym sposobem będzie przejrzenie testów podzespołów, które zamierzasz nim zasilać. Zazwyczaj najbardziej prądożernym elementem w komputerze jest karta graficzna i na jej testach powinieneś się skupić, gdyż bardzo często podaje się w nich pobór mocy całego komputera, wyposażonego w dany GPU. Należy też w tym miejscu zauważyć, że obecnie najbardziej atrakcyjne cenowo są zasilacze o mocy około 500-600W dlatego też nic nie stoi na przeszkodzie aby wybierać je do komputerów, którym do działania wystarczyłby model o znacznie niższej mocy. Wybór sensownych modeli o mocy poniżej 400W jest dość mocno ograniczony, dlatego też polecamy wybierać je jedynie do najbardziej budżetowych konfiguracji, gdzie każde 10 złotych ma znaczenie, a zestaw nie będzie w przyszłości rozbudowywany.

Druga kwestia to odpowiednie zabezpieczenia. Do podstawowych, wymaganych przez normę ATX możemy zaliczyć:

  • OVP (Over Voltage Protection) – zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem wyjściowym, które może spowodować uszkodzenie zasilanych podzespołów.
  • OTP (Over Temperature Protection) – zabezpieczenie przed przegrzaniem zasilacza wyłączające go po osiągnięciu zbyt wysokiej temperatury.
  • OCP (Over Current Protection) – zabezpieczenie przed zbyt wysokim natężeniem prądu, monitoruje osobno każdą linię zasilającą.
   Ponadto w zasilaczach możemy też spotkać między innymi następujące zabezpieczenia:
    • UVP (Under Voltage Protection) – zabezpieczenie przed zbyt niskim napięciem na liniach wyjściowych. Pamiętajmy, że zbyt niskie napięcie nie powinno uszkodzić podzespołów, jednak może znacząco wpłynąć na ich stabilność oraz wydajność.
    • OLP lub OPP (Over Load Protection lub Over Power Protection) – w przeciwieństwie do OCP zabezpiecza przed przeciążeniem całego zasilacza, nie ogranicza się do poszczególnych linii.
    • SCP (Short Circuit Protection) – zabezpieczenie przeciwzwarciowe wyłączające zasilacz podczas jego wykrycia.
    • IOVP (Input Over Voltage Protection) i IUVP (Input Under Voltage Protection) – zabezpieczenie zasilacza przed zbyt wysokim lub zbyt niskim napięciem wejściowym, które stosuje się głównie w modelach wyposażonych w manualny przełącznik napięcia pomiędzy 115V a 230V.
     Podsumowując - czym więcej zabezpieczeń tym lepiej.

     Kolejna ważna rzecz to odpowiedni certyfikat sprawności. Podstawowy, dający pewność, że zasilacz jest dobrej jakości to 80Plus. Oprócz niego w chwili obecnej spotkać możemy też 80Plus Bronze, 80Plus Silver, 80Plus Gold, 80Plus Platinum oraz 80Plus Titanium gdzie każdy z nich spełnia coraz bardziej rygorystyczne normy sprawności. Konkretne wymagania dla poszczególnych certyfikacji, które interesują przeciętnego użytkownika z terenu Unii Europejskiej przedstawia poniższa tabelka:


     Wymagania certyfikacyjne dla innych typów napięcia znajdziesz tutaj

     Warto też zwrócić uwagę na odpowiednie okablowanie zasilacza. Wybierając konkretny model sprawdź, czy posiada on odpowiednią ilość wtyczek do zasilenia wszystkich podzespołów, które zamierzasz umieścić w swoim komputerze. Przydatnym dodatkiem będzie też modularne okablowanie, które daje możliwość odpięcia od zasilacza niepotrzebnych kabli, co pozwoli Ci na zachowanie większego ładu i porządku wewnątrz komputera.

     Ostatnią kwestią, która bywa często lekceważona, jednak naszym zdaniem jest bardzo istotna, to gwarancja. Przepisy prawa wymagają, aby każdy nowy sprzęt elektroniczny był objęty minimum 2-letnim okresem gwarancyjnym. Wielu producentów natomiast, w szczególności na droższe konstrukcje, zdecydowanie ten okres wydłuża. Na rynku możemy spotkać produkty z nawet 10-letnią gwarancją, jednak trudno je znaleźć w modelach z certyfikatem sprawności poniżej 80Plus Gold.

     Jeśli chcesz zobaczyć jakie modele zasilaczy są obecnie najbardziej opłacalne odwiedź nasze na bieżąco aktualizowane polecane zestawy komputerowe, gdzie oprócz wartych uwagi modeli zasilaczy znajdziesz całą gamę pozostałych podzespołów, które warto wybrać kupując nowy komputer.

     Pamiętaj, zasilacz to jeden z najważniejszych elementów komputera - wybierz go rozsądnie.

     Brak komentarzy:

     Prześlij komentarz

     Copyright © Digitalghosts.pl , Blogger