10 sierpnia

Komputer vs konsola - co lepsze dla graczy?

Spór o to co jest lepsze do gier - konsola czy pc, trwa już od dawna. Obie strony zarzucają się nawzajem argumentami przemawiającymi za preferowanymi rozwiązaniami, czasami wymyślając wręcz absurdalne powody dla udowodnienia wyższości swojego stwierdzenia. Zatem jakie wady i zalety mają poszczególne rozwiązania? Co ostatecznie jest lepsze?
 

Ceny gier

Na sam początek zacznijmy może od cen produkcji na poszczególne platformy. Gry na konsole są droższe i jest to niezaprzeczalny fakt. Z drugiej strony można je w większości przypadków bezproblemowo odsprzedać, co pozwala na znaczne ograniczenie kosztów grania, jeśli nie jesteś fanem kolekcjonowania pudełek z grami, które już przeszedłeś i pewnie nigdy więcej w nie nie zagrasz. Żeby nie było tak kolorowo należy jeszcze wspomnieć o jednej kwestii jaką jest granie online na konsoli. Wydawałoby się, że skoro masz internet to siadasz i grasz. Nic bardziej mylnego. Chcesz pograć online? Kup abonament żeby móc skorzystać z internetu, za który też zapłaciłeś abonament... Istny absurd, nieprawdaż?
W przypadku pecetów czasy kiedy można było pożyczyć płytę z grą od kolegi bądź komuś ją sprzedać już minęły i to najprawdopodobniej bezpowrotnie. Obecnie większość gier, przynajmniej tych popularnych, jest przypisywana do konkretnego konta na platformach typu Steam, Origin, Uplay, GOG czy Epic Games. Teoretycznie można taką grę sprzedać, jednak trzeba to zrobić wraz z całym kontem i mieć na uwadze, że jest to niezgodne z zapisami licencyjnymi. Dodatkowo uważnie przeglądając internet wiele gier można otrzymać zupełnie za darmo. I nie mówimy tutaj o grach marnej jakości. Producenci sprzętu dla graczy coraz częściej dorzucają do swoich produktów topowe gry AAA jako gratis mający zachęcić do wyboru ich produktu zamiast konkurencyjnego. No i jest jeszcze Epic Games, który od dłuższego czasu co tydzień rozdaje darmowe gry na zawsze... no przynajmniej dopóki platforma będzie istnieć ;) Osobiście na Epic Games nie wydałem jeszcze ani złotówki, a mam w chwili obecnej ponad 30 gier przypisanych do konta. I to nie byle jakich gier, bo znajdą się wśród nich takie produkcje jak Mutant Year Zero: Road To Eden, Farming Simulator 19, dwie pierwsze części Darksiders, Sid Meier's Civilization VI, Assassin's Creed Syndicate, dwie części Borderlands czy nawet GTA V... Tak, dokładnie, jakiś czas temu Epic rozdawał za darmo GTA V, ale była to tak głośna akcja, że pewnie o niej słyszałeś.

Uniwersalność

Nie da się ukryć, że pod tym względem konsola wypada zdecydowanie gorzej gdyż jej możliwości są znacznie ograniczone, głównie do rozrywki. Komputer, na którym będzie można sensownie pograć zazwyczaj będzie droższy w zakupie, jednak odwdzięczy się wielozadaniowością. Pecet oprócz gier pozwoli Ci też na pracę z grafiką, tworzenie wideo, programowanie i masę innych rzeczy, które można by jeszcze długo wymieniać. W obecnych czasach, szczególnie dla młodszych pokoleń, komputer tak czy siak jest "must have", także posiadanie konsoli i tak w praktyce wymusza zakup choćby taniego komputera do zadań typowo biurowych. Chyba, że do pozostałych zastosowań wystarczy Ci smartfon, jednak na dłuższą metę może to być męczące.

Wydajność, stabilność i wygląd gier

Tutaj dochodzimy do chyba najważniejszej kwestii, którą powinieneś wziąć pod uwagę rozważając zakup konsoli lub komputera do gier. Gry na konsoli wyglądają gorzej - to fakt. Gry na konsoli są mniej płynne - to również fakt. Niestety, ale konsole zbudowane są ze słabszych podzespołów i nie mamy możliwości ich modernizacji. Jest to zarówno wada jak i zaleta. Dlaczego wada? Oczywiście ze względu na wydajność i brak możliwości ulepszenia. Zaletą natomiast jest zamknięte środowisko. Każda konsola jest taka sama, ma takie samo oprogramowanie i łatwiej jest wycisnąć maksimum wydajności z danych podzespołów. W komputerach natomiast mnogość konfiguracji jest ograniczona głównie ilością dostępnych na rynku podzespołów. To z kolei prowadzi do ogromu możliwych konfiguracji sterowników, przez co granie na PC czasami wiąże się z wielogodzinnym poszukiwaniem odpowiednich ustawień grafiki czy też najlepszych sterowników.
Krótko mówiąc jeśli chcesz usiąść i grać, a jakość grafiki czy płynność nie ma dla Ciebie kluczowego znaczenia to konsola jest idealnym wyborem. Natomiast jeśli wygląd gry oraz ilość klatek na sekundę są dla Ciebie jednymi z ważniejszych kwestii i nie przeraża Cię walka z oprogramowaniem w przypadku niektórych tytułów to z pewnością lepiej odnajdziesz się kupując komputer do gier.

Wygoda

Przeciętny człowiek słysząc hasło "gracz konsolowy" ma na myśli osobę siedzącą na kanapie z padem w ręku przed dużym telewizorem. "Gracz komputerowy" z kolei kojarzy się z kimś, kto siedzi przy biurku przed monitorem naciskając klawisze na klawiaturze oraz rusza myszką. Ale czy coś stoi na przeszkodzie aby owe role odwrócić? Z technicznego punktu widzenia zupełnie nic. Do konsoli możesz podłączyć klawiaturę i myszkę, a do PC pada. Zatem można dojść do wniosku, że kwestia wygody pomiędzy graniem na komputerze i konsoli sprowadza się do indywidualnych upodobań dotyczących kontrolerów. Oczywiście w jednych grach lepiej sprawdzi się pad, a w drugim zdecydowanie lepszym wyborem będzie połączenie myszki i klawiatury. Więcej o tym temacie pisaliśmy już w artykule czy warto kupić pada do PC.

Nowe technologie

Tutaj niestety konsole wypadają zdecydowanie gorzej. Zamknięte środowisko i z góry określona specyfikacja sprzętowa sprawiają, że wprowadzenie nowych technologii w konsolach trwa o wiele dłużej i ma miejsce zazwyczaj dopiero podczas premiery kolejnej generacji urządzenia. Nowa technologia w komputerze często wiąże się z wymianą pojedynczego podzespołu. Dla przykładu korzyści wizualne płynące z technologii RayTracing sprowadzają się do wymiany karty graficznej na jeden z najnowszych modeli i... już. Nie trzeba czekać latami na wprowadzenie nowinek technicznych "w pakiecie" tak jak ma to miejsce w konsolach.

Podsumowanie

Chcąc krótko podsumować wady i zalety poszczególnych rozwiązań można stwierdzić, że konsola jest wyjściem dla osób mniej zaawansowanych, które stawiają na wygodę i łatwość obsługi. Komputer do gier lepiej sprawdzi się w przypadku bardziej zaawansowanych użytkowników, lubiących nowinki techniczne i nie bojących się pogrzebać w ustawieniach aby osiągnąć jak najlepszą wydajność oraz jakość obrazu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Digitalghosts.pl , Blogger