27 lipca

Laptop czy komputer stacjonarny? Co wybrać dla różnych typów zastosowań.Laptop czy komputer stacjonarny? Co wybrać?Częstym problemem dla osób chcących kupić komputer jest wybór pomiędzy laptopem, a komputerem stacjonarnym. Czym kierować się w wyborze komputera dla gracza, a czym wybierając komputer dla grafika? Do biura wybrać laptop czy stacjonarny PC? W tym artykule postaramy się pomóc Ci w dokonaniu wyboru, przedstawiając wady i zalety poszczególnych rozwiązań w różnych zastosowaniach.

Komputer stacjonarny czy laptop do gier?

Gry komputerowe to jedne z najbardziej wymagających programów z jakimi będzie musiał zmierzyć się komputer w domu przeciętnego użytkownika. Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu pojęcie "laptop do gier" dla wielu było istną abstrakcją, jednak rynek cały czas ewoluuje i dziś w sklepach znajdziesz już bardzo wiele modeli, które z powodzeniem radzą sobie w najbardziej wymagających tytułach.

Komputer stacjonarny do gier to przede wszystkim najbardziej optymalny wybór pod względem stosunku wydajności do ceny. Duże znaczenie mają też znaczne możliwości modernizacji. Często zdarza się, że w kilkuletnim komputerze wystarczy wymienić samą kartę graficzną, aby zyskał on drugie życie. Potrzebujesz kilku dodatkowych dysków twardych bądź więcej pamięci RAM? Żaden problem. Do tego zdecydowanie większy, osobny monitor, ustawiony na biurku na odpowiedniej wysokości, osobna klawiatura oraz myszka, którą możesz wybrać wedle własnych preferencji i wygodny fotel to z pewnością kolejne, niezaprzeczalne atuty komputera stacjonarnego. Zatem jeśli posiadasz odpowiednio dużo miejsca oraz grasz tylko w domu to komputer stacjonarny będzie dla Ciebie najlepszym wyborem.

Jeśli jesteś zdecydowany na zakup komputera stacjonarnego dla gracza to odwiedź nasze polecane zestawy komputerowe

Laptop do gier to natomiast rozwiązanie lubiane głównie przez studentów. Kompaktową konstrukcję docenią przede wszystkim osoby mieszkające w akademikach, mające zazwyczaj stosunkowo ograniczoną ilość miejsca na komputer stacjonarny. Dodatkowo możliwości grania w przerwach między zajęciami, podczas podróży pociągiem czy też podczas przyjazdu na weekend do domowego zacisza nie będą stanowiły problemu. Widocznie wyższą cenę laptopów do grania zrekompensuje z pewnością mobilność, która dla wielu jest kluczowym wręcz parametrem.

Komputer stacjonarny czy laptop do grafiki/wideo/programowania

Tworzenie grafiki komputerowej, produkcja wideo czy też programowanie to również zadania w znacznym stopniu obciążające komputer. Czym bardziej zaawansowany użytkownik tym więcej mocy obliczeniowej potrzebuje. O ile w przypadku gier komputerowych moc potrzebna do sprawnego działania jest względnie ograniczona, o tyle ciężko powiedzieć to samo jeśli chodzi o zastosowania profesjonalne. Skomplikowane projekty potrafią spożytkować praktycznie każdą ilość mocy obliczeniowej komputera.

Jak zapewne się domyślasz po wstępie, sytuacja wygląda tutaj bardzo podobnie jak w przypadku "pecetów" do gier. Komputer do grafiki, wideo oraz programowania ma zdecydowanie większy sens jako jednostka stacjonarna niż przenośna. Możliwość wielogodzinnej pracy przy dobrze zaprojektowanym biurku będzie znacznym atutem. Mimo to jednym z głównych plusów takiego rozwiązania, z poziomu osoby zajmującej się zarówno obróbką grafiki jak i wideo, będzie możliwość korzystania z jednego bądź kilku dobrze skalibrowanych monitorów z jak najlepszym odwzorowaniem kolorów. Do tego nieoceniona będzie też możliwość znacznej rozbudowy.

Jeśli chodzi o laptop do grafiki, wideo oraz programowania to jest to rozwiązanie głównie dla osób będących bardzo często w podróży, które potrzebują mieć możliwość ciągłej pracy. Modele o dużej mocy obliczeniowej są bardzo drogie, oferują mizerne możliwości modernizacji, a do tego dochodzi fakt zdecydowanie mniejszych i gorszej jakości matryc niż to co możemy otrzymać w monitorach dla grafików. Oczywiście praktycznie każdy model pozwala nam na podłączenie nawet kilku monitorów zewnętrznych, jednak zazwyczaj komputer stacjonarny pozwoli na jeszcze więcej przy zdecydowanie lepszym stosunku wydajności do ceny.

Podsumowując można jasno dostrzec, że dla grafika, twórcy wideo czy też programisty, komputer stacjonarny będzie zdecydowanie lepszym wyborem. Laptopa polecamy tylko wtedy gdy mobilność jest głównym kryterium wyboru. Jeśli natomiast dysponujesz odpowiednimi środkami finansowymi, a Twoja praca jest na zaawansowanym poziomie to zawsze możesz zdecydować się na obie opcje jednocześnie.

Komputer stacjonarny vs laptop do pracy biurowej i internetu

Praca biurowa czy też korzystanie z internetu nie wymaga obecnie dużej mocy obliczeniowej. Z tymi zadaniami poradzi sobie nawet większość tanich modeli zarówno laptopów jak i komputerów stacjonarnych. Co zatem będzie lepsze do takiego zastosowania?

Komputer stacjonarny do biura i internetu jest dobrym rozwiązaniem, jeśli ma on służyć tylko w biurze. W tym wypadku użytkownicy z pewnością docenią dobrze zaaranżowane biurko w połączeniu z dużym monitorem.

Laptop do pracy biurowej oraz internetu to po raz kolejny lepsze rozwiązanie dla osób mobilnych bądź takich, których miejsce na biurku jest maksymalnie ograniczone i potrzebny jest minimalizm.

Jest jeszcze trzecie rozwiązanie, które docenią osoby szukające kompromisu pomiędzy jak najmniejszą ilością wiszących kabli, a wygodą. To komputery All In One. Zapewnią one większą estetykę i minimalizm na biurku, jednocześnie korzystając z pozostałych zalet jakie zapewnia komputer stacjonarny.

Komputer PC czy laptop do filmów i multimediów

Filmy i multimedia nie wymagają zbyt mocnego sprzętu. Przynajmniej jeśli mówimy o oglądaniu produkcji w formacie FullHD i niższych. Z rozdzielczością rzędu 4K najsłabsze laptopy czy też komputery stacjonarne, których lata świetności już dawno przeminęły, mogą sobie niezbyt dobrze radzić.  Zatem szukając komputera do oglądania filmów główną uwagę skup na procesorze gdyż to on ma największe znaczenie w dekodowaniu wideo.

Komputer stacjonarny będzie fajnym rozwiązaniem jeśli nie jest Ci potrzebna mobilność. Duży monitor z dobrymi kątami widzenia lub telewizor w salonie i każdy będzie zadowolony. Dodatkowo jeśli taki komputer ma przykładowo pełnić funkcję "mebla" w salonie, który będzie podłączony do telewizora to warto zainteresować się mniejszymi konstrukcjami w obudowach typu SFF bądź CUBE.

Standardowo już laptop będzie lepszym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują mobilności. Możesz korzystać z niego w podróży jak również podłączyć go do monitora lub telewizora i używać tak samo jak komputera stacjonarnego.

Podsumowując komputer jest rozwiązaniem zdecydowanie bardziej uniwersalnym oraz charakteryzuje się lepszym stosunkiem wydajności do ceny. Laptopy warto wybierać jeśli głównym kryterium jest mobilność. Zawsze możesz też kupić oba rodzaje urządzeń jeśli uznasz to za słuszne w swoim przypadku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Digitalghosts.pl , Blogger